Březen 2015

Návod proti odpůrcům očkování (skutečný příběh)

17. března 2015 v 15:07 | Yominis |  Zamyšlení nad ničím
Víte, je to už nějaký ten měsíc, co mi nee-chan vyprávěla, že se ve Švédsku spřátelila s mladým kolegou-doktorem, Dr. Davidem Bardensem, který jí vyprávěl, že právě vede v Německu soudní spor. A já opravdu moc chtěla vědět, jak dopadl.
Jsou to tři dny, kdy mi nee-chan poslala výsledek.
Vyhrál.

A víte proč se Dr. David Bardens soudil?
Protože v Německu je poměrně rozšířený odpor k očkování. A to často na základě naprosto nesmyslných argumentů, polopravd nebo přímo lží, které lidé šíří mezi sebou, aniž by si dali práci zjistit, jak je to ve skutečnosti.
No a tohohle doktora to štvalo.
A když zjistil, že jistý prominentní odpůrce očkování jménem Stefan Lanka dokonce přesvědčuje veřejnost, že spalničky nejsou žádný virus, ale jsou ve skutečnosti jenom psychosomatickým onemocněním (tedy mají původ v duševním stavu člověka), došla mu trpělivost. Dotyčný pán byl totiž tak přesvědčený o své pravdě, že veřejně prohlásil, že dá 100 000 € (cca 2,7 milionu korun) tomu, kdo mu podá přesvědčivý důkaz, že virus spalniček existuje.

Tak mu David Bardens předložil šest vědeckých studií, které existenci viru spalniček potvrzovali, a žádal svých 100 000 €.

Nikoho asi nepřekvapuje, že pan Lanka začal couvat.
Ale pozdě, pane, pozdě.
Tomu, co udělal, se totiž říká veřejný příslib a ten je po právní stránce závazný.
A Dr. David Bardens to věděl a nenechal se odbít.
Po třech hodinách soudního líčení se tedy stalo, co se muselo stát.
Soud dal logicky přednost řadě nezávislých odborných studií před potrhlým odpůrcem očkování, a tak musí pan Lanka platit.
Celých 100 000 euro. Které Dr. David Bardens (podle toho, co předtím říkal ne-chan) hodlá věnovat na podporu očkování v rozvojových zemích.
Tleskám.


A co z toho plyne?

Lidi, nebuďte blbí. Nikdo neříká, že musíte očkování fandit, ale než začnete jak ta ovce bečet stejně jako zbytek stáda, zjistěte si aspoň nejdřív z důveryhodných zdrojů, o čem vlastně bečíte.
Nenaletíte pak blbcům, jako je Stefan Lanka.


A kdybyste mi nevěřili, psali o tom dokonce v The New York Times


----

PS: Skoro si přeju, aby se Lanka odvolal, jak v článku slibuje. To by pak totiž platil nejen 100 000 € a soudní poplatky, ale i veškeré náklady na odvolací soudní řízení. A ty nejsou zrovna malé.